UPPFÖDARE I KLUBBEN

SVERAK-diplomerade uppfödare är markerade med *** 


Här kan du läsa om vad det innebär att vara SVERAK-diplomerad uppfödare.

Är du uppfödare med stamnamn, och medlem i VRK 2020/2021, och vill ha dina uppgifter på denna sida? 
Maila webmaster.

OBS! Håll sidan uppdaterad genom att anmäla eventuella ändringar av dina uppgifter. 

Välkommen!

Abessinier
SE* Effy’s 
Veronica Schön 
070-739 71 77
info@effys.se


Balines – BAL
SE*Truffles ***
Anna Landell
Mobil: 070-416 49 49
anna.landell@gmail.com

Bengal – BEN
S*Bengal Klockans ***
Päivi Bargard
Mobil: 070-369 43 90
bengal.bargard9322@live.se

S*Leopartners
Diana Hårshagen
Telefon: 026-19 67 87
Mobil: 0723-94 83 38
bengaldiana@gmail.com

SE*Spotted Sugar Rush
Ida & Robin Sandström
ida.sandstrom@spotted-sugar-rush.com
robin.sandstrom@spotted-sugar-rush.com
Tfn 0737067728

Brittiskt korthår – BSH
SE*Great News ***
Suzanne Hedelind
Telefon: 0224-200 06

hedelind.suz@hotmail.se

SE*Nínim’s ***
Linnea Höglund
Mobil: 070-970 14 07
ninims@ninims.se

SE*OneWish ***
Anna Tonér
Mobil: 073-760 56 56
annatoner.at@gmail.com

S*Pelosien’s ***
Nina Deila
Mobil: 073-732 12 00
nina.deila@spray.se

SE*Sotarkattens
Ulla Lidhagen
Mobil: 070-608 91 48
ulligt@gmail.com

Suncat’s ***
Ulrika Stefansson
Tfn: 021-223 49
suncats@suncats.se

SE*Vikingalundens ***
Margareta Östman
Mobil: 070-662 56 19
austin@blmc.se

Brittiskt långhår – BLH
SE*Sotarkattens
Ulla Lidhagen
Mobil: 070-608 91 48
ulligt@gmail.com

Burmilla – BML
SE*Tevalas ***
Therese Jones
Mobil: 070-338 65 81
burmilla@tevala.se

Cornish Rex – CRX
S*Märkeskatten ***
Susanne & Kolbjörn Nord
Telefon:
Mobil: 070-766 59 55
markeskatten@hotmail.com

S*RexEllen´s
Cornelia Wilhelmsson
Tommy Eriksson
Lena Wilhelmsson
Telefon: 0704157614
Mail: Rexellens@outlook.com

SE*Rex Perspective ***
Carina Gustafsson
Mobil: 070-719 10 55
gustaf_sonca@hotmail.com

SE*Skillywidden´s ***
Ronja Alftin
ronja_alftin@hotmail.com


S*Taildragger
Rebecka Hyttinen Ståhl
Mobil: 076-210 07 25

S*Tirawa
Åsa Wijgård
Mobil: 070-432 62 67
asa@wh-ark.se

Devon Rex – DRX
S*Fiddlestix ***
Helena Lund
Telefon: 0152-170 02
fiddlestix58@gmail.com
Marianne Lund
Mobil: 0730599253
fiddlestix45@hotmail.com

S*Molga´s ***
Swen Frank
Telefon: 0224-198 48
sven.frank@telia.com


Helig birma – SBI
S*Pärltäppans ***
Louise Sjögren
Telefon: 021-33 33 64
Mobil: 072-281 09 80
pearl404@gmail.com

Skogshöjdens ***
Kerstin Zimmerman
Telefon: 0221-161 26
Mobil: 072 204 28 80
skogshojdens@telia.com

La Perm
S*Blå Katten
Monica Lagerquist
Mobil: 070-535 68 13
m.lagerquist@hotmail.com 

Maine coon – MCO
S*Exalicja´s
Maria Ulin Norrgård
Mobil: 076-881 50 65
maria.norrgard@hotmail.com

SE*Snöklockan
Veronica Lindgren
Mobil: 072-141 94 32
veronicalindgren@ymail.com

Norsk skogkatt – NFO
S*Djupbäcken’s
Anette  Lennartsson
Mobil:073-150 05 83
thyra.anette@hotmail.com
Jennifer Lennartsson
djupbackens@tele2.se

SE*Life of Nature 
Josefine Lennartsson
Telefon: 0760-72 33 36
djupbackens.josefine@gmail.com

SE*Stjärnflockan´s 
Monia Vilén
Mobil: 070-604 11 74
monia_prittinen@hotmail.com

S*Westerbokattens
Anna-Karin Ander Glöde
Mobil: 070-665 46 77
annakarin_ander@hotmail.com

SE*Ängaby
Sara Svensson
Mobil: 073-753 16 63
sara_svensson73@hotmail.com

Ragdoll – RAG
SE*Bussebo´s
Kerstin Wigell
Mobil: 070-498 38 00
bussebo@outlook.com

SE*Mollydoll´s ***
Terese Forninge
Mobil: 0720-13 87 75
terese.forninge@hotmail.com

S*Ohana´s ***
Birgit Cato-Berwick
Telefon: 0227-310 03
birgitcato@koping.net

Selkirk Rex Långhår

S*RexEllen´s 
Cornelia Wilhelmsson
Tommy Eriksson
Lena Wilhelmsson
Telefon: 070 415 76 14
Mail: Rexellens@outlook.com


S*Tjejringens *** 
Marina Walström
Mobil: 073-331 07 09
marina@kattprylar.se
www.kattprylar.se


Siames – SIA
SE*Truffles ***
Anna Landell
Mobil: 070-416 49 49
anna.landell@gmail.com

Sibirisk katt – SIB
S*Ismånens ***
Mona-Britt Ljustell
Telefon: 021-35 09 21
Mobil: 070-792 10 91
monaljustell@hotmail.com

SE*Mälarspinneriet ***
Sofia Printz
Mobil: 070-142 78 86
sofiaprintz@hotmail.com

SE*Starsibbs ***
Angelica Johansson
angelica-83@hotmail.com 
0706-04 83 07 

Sphynx – SPH
S*Molga´s ***
Swen Frank
sven.frank@telia.com