UPPFÖDARE I KLUBBEN
Uppdaterat  2017-02-21

SVERAK-diplomerade uppfödare är markerade med ***


Här kan du läsa om vad det innebär att vara SVERAK-diplomerad uppfödare.

Är du uppfödare med stamnamn, och medlem i VRK 2017, och vill ha dina uppgifter på denna sida? 
Maila webmaster.

Håll sidan uppdaterad genom att anmäla eventuella ändringar av dina uppgifter. 

Välkommen!

Balines – BAL
SE*Truffles ***
Anna Landell
Mobil: 070-416 49 49
anna.landell@gmail.com

Bengal – BEN
S*Bengal Klockans ***
Päivi Bärgård
Mobil: 070-369 43 90
bengal.bargard9322@live.se

SE*Golden Fruits
Anne-Lie Erberth
anne-lie@erberth.se

S*Leopartners
Diana Hårshagen
Telefon: 026-19 67 87
Mobil: 0723-94 83 38
bengaldiana@gmail.com

Brittiskt korthår – BSH
SE*Great News
Suzanne Hedelind
Telefon: 0224-200 06

hedelind.suz@hotmail.se

SE*Nínim’s ***
Linnea Höglund
Mobil: 070-970 14 07
ninims@ninims.se

S*Pelosien’s ***
Nina Deila
Mobil: 073-732 12 00
nina.deila@spray.se

Suncat’s ***
Ulrika Stefansson
Mobil: 021-223 49
suncats@suncats.se

SE*Vikingalundens
Margareta Östman
Telefon: 021-30 94 94
austin@blmc.se

Burmilla – BML
SE*Tevalas ***
Therese Jones
Mobil: 070-338 65 81
burmilla@tevala.se

Cornish Rex – CRX
S*Bimsie´s / S*Aureus
Lena Lindström
Mobil: 0730-21 88 62
lena@bimsies.se

S*Cruzmyntas
Jeanine Westerberg
Mobil: 070-910 95 87
cruzmyntas@hotmail.com 

S*DimLights
Cecilia Löfgren Claesson
Mobil: 072-735 27 27
claesson_cecilia@hotmail.com

SE*Golden Fruits
Anne-Lie Erberth
Mobil: 0708-13 31 31
anne-lie@erberth.se

S*Märkeskatten ***
Susanne & Kolbjörn Nord
Telefon: 0220-317 05 (efter 18:00)
markeskatten@hotmail.com

S*RexEllens
Lena & Cornelia Wilhelmsson
Mobil: 073-595 08 30
happy-days@hotmail.se

SE*Rex Perspective (Facebook)
Carina Gustafsson
Telefon: 0589-161 04
gustaf_sonca@hotmail.com

S*Taildragger
Rebecka Hyttinen Ståhl
Mobil: 076-210 07 25

Devon Rex – DRX
S*Fiddlestix ***
Helena Lund
Telefon: 0152-170 02
fiddlestix58@gmail.com
Marianne Lund
Telefon: 0270-427 196
marianne.lund@soderhamn.com

S*Molga´s ***
Swen Frank
Telefon: 0224-198 48
sven.frank@telia.com


Exotic – EXO
S*Formositas ***
Susanne Funestig
Telefon: 021-731 29
katt@funestig.net

Helig birma – SBI
S*Blåklintsdalens ***
Malin Hedberg
Mobil: 0761-70 80 73
blaklintsdalens@hotmail.com

S*Dixie Chicks
Susanne Rydberg
Mobil: 0704-02 39
susanne.rydberg@me.com

S*Liljebrand´s
Annika Liljebrand
Mobil: 070-322 03 87

annika@liljebrands.se

S*Purrs Corvette
Göran Forsberg
Mobil: 070-213 18 01
purrscorvette@telia.com

S*Pärltäppans
Louise Sjögren
Telefon: 021-33 33 64
Mobil: 072-229 70 46
pearl404@gmail.com

Skogshöjdens ***
Kerstin Zimmerman
Telefon: 0221-161 26 eller
Mobil: 072 204 28 80
skogshojdens@telia.com

S*Tjejringens
Marina Walström
Telefon: 021-35 74 35
Mobil: 073-331 07 09
marina@kattprylar.se


Maine coon – MCO
S*Exalicja´s
Maria Ulin Norrgård
Mobil: 076-881 50 65
maria.norrgard@hotmail.com

S*Laterna Magica´s
Veronica Malmqvist
Mobil: 0700-70 00 32 laternamagicas@gmail.com 

SE*Lioncave
Stefan Södergren
Mobil: 072-251 17 00
stefan.mkraft@hotmail.com
Tommy Södergren
Mobi: 073-626 16 15
tommy1992@live.se

S*Sätra Brunns
Ann-Marie Wikman
Mobil: 072-244 14 11
am@broarne.se

Norsk skogkatt – NFO
SE*Bezilias
Anna Eklund
Mobil: 070-962 64 64
anna_lindgren_@hotmail.com

S*Divine Lights
Camilla Branzell
Telefon: 0150-242 30
branzell@divinelights.se

S*Djupbäcken’s
Anette  Lennartsson
Mobil:073-150 05 83
thyra.anette@hotmail.com
Jennifer Lennartsson
djupbackens@tele2.se

S*Fitnesscats
Eva-Helen Nyström
Mobil: 070-844 60 65
eva-helen@fitnesscats.com

SE*Life of Nature 
Josefine Lennartsson
Telefon: 0760-72 33 36
djupbackens.josefine@gmail.com

SE*Stjärnflockan´s 
Monia Vilén
Mobil: 070-604 11 74
monia_prittinen@hotmail.com

Norsk skogkatt ... forts. 

S*Westerbokattens
Anna-Karin Ander 
Mobil: 070-665 46 77
annakarin_ander@hotmail.com

SE*Ängaby
Sara Svensson
Mobil: 073-753 16 63
sara_svensson73@hotmail.com

Orientaliskt korthår – OSH
S*Matreiya’s ***
Sofie Skoglund
Mobil: 073-956 53 62
iasbrev@hotmail.com

Perser
S*Formositas ***
Susanne Funestig
Telefon: 021-731 29
katt@funestig.net

S* Piqelinas (Facebook)
Pauliina och Michael Björkman
Telefon: 0171-588 73
pauliina.liisa.bjorkman@gmail.com

S*Sack O Woo´s
Ingegerd Blomqvist 
Mobil: 070-856 40 40 
trolloga@comhem.se

Ragdoll – RAG
SE*Mollydoll´s
Terese Forninge
Mobil: 0720-13 87 75
info@mollydolls.se

S*Ohana´s ***
Birgit Cato-Berwick
Telefon: 0227-310 03
birgitcato@koping.net

SE*Skräddargårdens
Gunilla Nordlund


Siames – SIA
S*Matreiya’s ***
Sofie Skoglund
Mobil: 073-956 53 62
iasbrev@hotmail.com

SE*Truffles ***
Anna Landell
Mobil: 070-416 49 49
anna.landell@gmail.com

Sibirisk katt – SIB
SE*Belldiopas
Kajsa Engström
Mobil: 073-908 68 96
belldiopas@hotmail.com

S*Ismånens ***
Mona-Britt Ljustell
Telefon: 021-35 09 21
Mobil: 070-792 10 91
monaljustell@hotmail.com

SE*Mälarspinneriet
Sofia Printz
Mobil: 070-142 78 86
sofiaprintz@hotmail.com

SE*Nackby’s ***
Anna Medin
Telefon: 021-33 03 61
anna.medin70@gmail.com

SE*Sibbegårdens
Eva Johansson
Telefon: 021-35 53 23
Mobil: 070-783 83 04 38
eva.johansson61@hotmail.se

SE*Silverbergets
Sanna Silfverberg
Mobil: 072-224 33 00
sanna.silfverberg@outlook.com

SE*Starsibbs ***
Angelica Johansson
angelica-83@hotmail.com 
0706-04 83 07 

Sphynx – SPH
S*Molga´s ***
Swen Frank
Telefon: 0224-198 48
sven.frank@telia.com